Logo
FIS

SLČR

STOH
Sporthotel STOH

O minulosti, současnosti a budoucnosti špindlerovského svěťáku

Autor: Daniel Tichý

S kým jiným si popovídat na téma "minulost, současnost a budoucnost špindlerovského svěťáku" než s ředitelem závodu a předsedou organizačního výboru BOHUMÍREM ZEMANEM. Prostý fakt, že se Světový pohár v alpském lyžování vůbec někdy do Špindlerova Mlýna dostal a navíc se sem po roční odmlce vrací, na tom má bezesporu největší podíl právě muž, jemuž známí neřeknou jinak než "Bobas".
 
Atmosféru Světového poháru zná Bohumír Zeman důvěrně z pozice závodníka, trenéra i organizátora. Jako závodník celkem šestnáctkrát proniknul do elitní desítky v některém ze závodů SP - v obřím slalomu v kanadském Mt. St. Anne stanul v březnu 1980 na bronzové pozici (za Stenmarkem a Philem Mahrem), o rok později ovládl kombinaci na slavném Hahnenkammu. V roli kouče vedl v první polovině 90. let do bojů o svěťákové body lichtenštejnský národní tým. Tehdy také coby spoluzakladatel Ski klubu Špindl stál u zrodu myšlenky přivést jednoho dne do údolí Svatého Petra opravdový závod Světového poháru.
 
 
2003: Premiéru zhatil nedostatek sněhu
 
Ovoce Zemanova diplomatického úsilí a dlouholeté pořadatelské dřiny Ski klubu Špindl se dočkalo plodů po nástupu nového milénia. Pro sezónu 2003/2004 se Špindl jako první lyžařské středisko v ČR ocitnul na seznamu pořadatelů závodů Světového poháru. "Je však třeba zdůraznit, že klíčovým předpokladem přidělení tohoto pořadatelství byla existence kvalitně vybaveného lyžařského areálu s umělým zasněžováním a se sjezdovkami odpovídajících parametrů," připomíná Bohumír Zeman význam modernizace Skiareálu ve Svatém Petru ve vztahu k ambicím Špindlerova Mlýna a Ski klubu Špindl stát se pořadateli závodu Světového poháru ve sjezdovém lyžování.
 
Elita slalomářek a obřích slalomářek měla pod Krakonošovým dohledem původně závodit v termínu 20.-21. prosince 2003. Kvůli švýcarskému Laaxu bylo nakonec datum konání špindlerovského svěťáku posunuto o týden dozadu, což se ve finále ukázalo jako kámen úrazu. Listopad a první polovina prosince byly v Krkonoších na sníh a teploty pod bodem mrazu hodně chudé, a tak 5. prosince nezbylo organizačnímu výboru nic jiného než závody odvolat. "Bylo to pro nás tenkrát velké zklamání a samozřejmě to znamenalo i finanční ztrátu, která životně ohrozila činnost našeho Ski klubu. Počasí tehdy nepřálo sjezdařským závodům na celém kontinentu, nikde v Evropě se v tu dobu nedalo ve výšce do 1500 metrů zasněžovat. Nebyli jsme jediní, kdo závody zrušil, proto jsme se naděje na svěťák nevzdali," vzpomíná Bohumír Zeman.
 
2005: Strašné nervy vystřídala ohromná euforie
 
A skutečně - Špindlerův Mlýn dostal posléze od Mezinárodní lyžařské federace ještě jednu šanci. Opět se jednalo o obří slalom a slalom v podání žen, a to v termínu 21. a 22. prosince. Svatý Petr se tentokráte choval ke špindlerovským organizátorům o poznání přívětivěji než v roce 2003 a nadělil jim v předstihu mráz i dostatek sněhu. Dva dny před startem závodu byla sjezdovka v ideálním stavu. "Byla kompaktní a tvrdá odshora až dolů. Jenže potom začalo padat...," vybavuje si neočekávaný zvrat Bohumír Zeman. Přívaly sněhu neustávaly ani v dalších dnech, tento ráz počasí vydržel de facto až do začátku samotného lyžařského klání. Každý den vyhrnovaly rolby sníh z trati. Takto bylo přemístěno z Černé sjezdovky do okolního lesa osmdesát tisíc krychlových metrů sněhu!
 
Kritickou se stala situace v noci z úterý 20. na středu 21. prosince. "Připadlo třicet až čtyřicet čísel nového sněhu. Strávili jsme na kopci celou noc, rolbaři nepřetržitě stahovali ze sjezdovky sníh. Nakonec se ho všechen podařilo odklidit a kolem páté ráno se začala stavět trať pro obřák," popisuje Bohumír Zeman klíčové dění té noci, klíčové pro osud špindlerovského svěťáku. Když už se poté zdálo, že je potížím konec, sehrála svou poslední etudu rozmarná Paní Zima. Vítr a mlha v horní části Černé sjezdovky byly několik desítek minut před startem obřáku předmětem velkých diskusí mezi závodní jury a jednotlivými výpravami.
 
Naštěstí, než došlo k finálnímu rozhodnutí, zda závod zrušit či ne, projevil se Svatý Petr jako pravý gentleman a patron stejnojmenného údolí. Jakoby mávnutím kouzelného proutku totiž zařídil, že zmizela mlha, přestal postupně foukat vítr a za chvíli bylo dokonce i polojasno. "Byl to šílený stres a pak, když se rozjel obřák a o den později skončil slalom, vystřídala strašné nervy ohromná euforie. Ze všech to z nás spadlo a člověk se samou radostí cítil jak blázen," popisuje Bobas s odstupem času pocity všech aktérů onoho dramatu na Černé sjezdovce, jež nakonec vyústilo v kýžený happy-end.
 
2007: Situace vypadá velmi nadějně, ale...

Stejně jako před dvěma lety i letos dorazila zima do Svatého Petra brzy. Na Černé sjezdovce byla sněhová děla poprvé spuštěná již v noci z 9. na 10. listopadu a zásluhou přiznivých hodnot všech tří faktorů rozhodujících o zasněžování (teplota vzduchu, vlhkost vzduchu a teplota vstupní vody) se ve stříkání mohlo pokračovat i v dalších dnech. V kombinaci s napadaným přírodním sněhem to pro organizátory špindlerovského svěťáku znamená velmi nadějně vypadající situaci.

"Je 18. listopadu a Černá sjezdovka je z velké části vysněžená. Už by se tu dnes pomalu dalo závodit," hlásil Bohumír Zeman pozitivní zprávu ze Špindlerova Mlýna, aniž by však propadal přehnanému optimismu. "Je to sice příjemné zjištění a dobrý signál, hlavně pro FIS, ale klid to pro nás rozhodně neznamená. Počasí se může do začátku ledna kdykoliv změnit," podotýká Zeman, podílející se na přípravách akce jak z pozice šéfa organizačního výboru, tak z titulu starosty Špindlerova Mlýna. "Pro město je to úžasná propagace. Pořádání svěťáku povyšuje Špindl nad úroveň ostatních zimních středisek v České republice..."

Zatímco z případných rozmarů přírody má Bohumír Zeman po předchozích zkušenostech oprávněné obavy, ohledně divácké návštěvnosti, jež byla v prosinci 2005 jedním slovem slabá, strach nemá. "Závody letos připadají na silvestrovsko-novoroční týden a to je ve Špindlu z celé zimy nejvíce návštěvníků. Navíc je to víkend. Je to úplně o něčem jiném než předloni, kdy bylo těsně před Vánoci a lidé běhali po nákupech," věří Zeman ve Skiareál plný lyžařských fanoušků.

 
2009: V kalendáři zbývá ještě jedno volné místo
 
Co se týče další budoucnosti špindlerovského svěťáku, šance na to přilákat sjezdařskou elitu existuje, a to nejblíže pro sezónu 2009/2010. "V předběžném kalendáři FIS pro tuto zimu je stále ještě jeden volný prosincový termín. Jednalo by se znovu o závod žen v točivých disciplínách. Ve spolupráci s Milanem Jiráskem, jenž je členem předsednictva FIS, vyvineme maximální diplomatické úsilí, abychom jej pro Špindl získali. Pokud by se to nepodařilo, budeme bojovat o získání svěťáku v dalších sezónách", vyjadřuje Bohumír Zeman pevné přesvědčení, že ještě není nic ztraceno.
 
O pořadatelském obsazení pro zmiňovanou sezónu ještě FIS definitivně nerozhodla a Bohumír Zeman ví, že případná bezchybná realizace letošního svěťáku by šance Špindlerova Mlýna notně posílila. "Perfektní závod s výborně připravenou pistou, dokonalou organizací a dobrou diváckou kulisou, to je ten základní předpoklad k tomu, aby se Světový pohár mohl v příštích letech znovu vrátit do Špindlerova Mlýna!"

© Skiklub Špindl produkce s.r.o. 2005-2010